Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları

Genel

Zaman zaman hepimiz depresif hissedebiliriz. Havanın erken kararması, bir yakınımızla kavga etmek, maddi sıkıntılar, sağlık sorunları ve daha yüzlerce neden, uzun süreli mutsuzluğa ve hafif dereceli depresyona yol açabilir. Bence önemli olan depresyonda olduğumuzu fark edebilmek ve buna karşı tedbir alabilmek. Bazı bitki çayları, bu noktada bize yardımcı olabilir.

Bazı çaylar sadece kokusuyla, tadıyla keyfinizi biraz da olsa yerine getirebilir. Bazı bitkisel çaylar ise uykuya geçişi kolaylaştırarak, sıkıntılı düşünceler nedeniyle bozulan uyku düzeninizi tekrar rayına oturtabilir. Sarı kantaron ve papatya çayı gibi sinir sistemini etkileyerek ruh halini yükselten çaylar ise depresyon tedavisine yardımcı olarak kullanılabilir.

Tabii, sinir sistemini etkileyen bu çaylar dikkatli ve doktor kontrolünde tüketilmelidir. Çünkü her insan tarafından kullanılmaları uygun olmayabilir ve aşırı tüketildiğinde depresyonun derinleşmesine yol açabilir.

Bu bitkiler daha çok kısa dönemli etki sağlar. Kronikleşmiş ve uzun süredir devam eden depresyon için uzman yardımı almalısınız.

Depresyon İçin Bitkisel Çaylar

Sarı Kantaron: Hafif dereceli depresyon tedavisinde en sık kullanılan ve en etkili bitki sarı kantarondur. Ayrıca yanık tedavisi, böcek ısırığına karşı, sıtma tedavisinde kullanılan bitkiyle hazırlanan çayın sakinleştirici ve ruh halini yükselten etkisi vardır. Bazı araştırmalar sarı kantaronun depresyona herhangi bir etkisi bulunmadığının altını çizmekle birlikte özellikle Avrupa’da depresyon için önerilen bitkiler arasında ilk sırada gelmektedir.

Sarı kantaron çayı; doğum kontrol hapı, antidepresan, kalp ilaçları, kanser ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır. Bitkinin diğer faydaları, hazırlanışı ve yan etkileri ile ilgili bilgileri sarı kantaron yazısında detaylı olarak bulabilirsiniz.

Papatya: Sakinleştirici etkisiyle rahatlık veren ve uykuya geçişi kolaylaştıran papatya çayı yüzyıllardır depresyon, kaygı ve uykusuzluk tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Papatya çayı merkezi sinir sistemine etki ederek depresyona bağlı ağrıların azalmasına yardımcı olur ve serotonin, dopamin gibi depresyonla ilgili nörotransmitterlerin (sinir taşıyıcıları) düzenlenmesini sağlar. Uyku kalitesini arttırarak enerjiyi yükseltir.

Papatya çayı bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabileceği için dikkat edilmelidir. Kaşıntı, kusma, mide bulantısı gibi yan etkileri olabilir. Antidepresan, sakinleştiriciler, uyku ilaçları ve alkolle birlikte alınmamalıdır. Teoride düşük riskini arttırdığı için hamilelik döneminde içilmemelidir. Papatya çayı sayfasında çayın kullanımı, hazırlanması ve diğer yan etkileri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Lavanta: Lavanta çayının kokusu ve buharı depresyona, kaygıya ve uykusuzluğa iyi gelir. Lavanta kokusunun sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu nedenle sadece çayını içmek yerine evinize kurutulmuş lavanta alabilirsiniz. Lavanta çayı yazısında bitkinin geleneksel olarak kullanıldığı sağlık sorunları, hazırlanışı ve yan etkileri hakkında detaylı bilgiler bulunuyor.

Sonuç olarak bu çaylar depresyona iyi gelmesi, depresyondaki birinin ruh halini yükseltmesi, uykusuzluğu azaltması için tüketilebilir. Bu çaylar kısa süreli olarak destek sağlar ancak depresyonu tedavi etmez. Depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız, kendi kendinizi tedavi etmek yerine bir doktora giderek tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bazı depresyon türlerinin veya tedavi edilmeyen depresyonun hayat boyu sürebileceğini ve yaşamınızı, sosyal hayatınızı olumsuz etkileyebileceğini unutmayın. Doktorunuz ilaç tedavisi önerirse bu çayları tüketmenin herhangi bir yan etkisi olup olmayacağını sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir