Diyet Kahvaltı Önerileri

Genel

Hemen her beslenme uzmanından duyduğumuz “kahvaltı günün en önemli öğünüdür” sözü gerçekten boşa kurulan bir cümle değil.

Ben beslenme uzmanı değilim ancak güne kahvaltı etmeden başlarsanız gün içinde büyük olasılıkla yaşayacaklarınızdan kısaca bahsedeyim.

Öncelikle kahvaltıyı pas geçtiğiniz için uyku hali (kahve içseniz bile) uzun bir süre devam eder, ikincisi şekeriniz düşeceğinden öğle yemeğinde gerekenden fazla yemek yiyebilirsiniz. Günü kahvaltı + öğle yemeği yerine tek öğünle geçiştirdiğiniz için açlık hali öğle yemeğinden sonra bile akşam yemeğine kadar devam edebilir. Bu da akşam yemeğine yüklenmenize yol açabilir.

Ağır ve fazla kalorili akşam yemeklerinin sonucunu da aşağı yukarı hepimiz biliyoruz; kilo almak!

Peki, kahvaltıda aldığımız kaloriyi sınırlayarak doyurucu, diyet kahvaltı seçenekleri neler? Şimdi bu kahvaltı önerilerine bir göz atalım.

Diyet Kahvaltı Menüsü

Diyet kahvaltı listesi için illa bir diyet listesine bağlı kalmanız gerekmiyor, bazı noktalara dikkat ederek nispeten daha az kalorili ancak güne başlamak için gereken enerjiyi verecek, besleyici bir kahvaltı menüsünü kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Aşağıda örnek olması için bazı kahvaltı listelerine yer verdim. Bunlardan beğendiklerinizi birleştirerek kendi diyet kahvaltı menünüzü hazırlayabilirsiniz.

Düşük Karbonhidratlı Diyet Kahvaltı

Düşük yağlı veya düşük karbonhidratlı diyet listelerinde yumurtaya pek yer verilmez ancak doyucu bir kahvaltı için haftanın bir kaç günü yumurta yiyebilirsiniz.

Tabii yumurta derken tereyağına kırılmış yumurtadan bahsetmiyorum. Az yağlı çırpılmış yumurta veya sebzelerle hazırladığınız bir omlet iyi bir seçim olabilir.

Omlet Önerisi: 2-3 adet mantar, 2-3 yaprak çiğ ıspanak, 1 domates, yarım soğan, acı seviyorsanız 1 acı biberi doğrayın. Tavaya 1-2 çay kaşığı zeytinyağı döktükten sonra omletinizi hazırlayabilirsiniz. Bir parça et eklemek isterseniz kuşbaşı doğranmış tavuk eti kullanabilirsiniz.

Kompleks Karbonhidratlı Diyet Kahvaltı

Lif bakımından zengin gıdalar tokluk hissini uzatarak öğle yemeğine kadar daha kolay dayanmanıza yardımcı olur. Lifli meyveler, yulaf, yaban mersini, keten tohumu gibi besinler kompleks karbonhidratlar bakımından oldukça zengindir.

Yoğurtlu Meyve Salatası: 4-5 yaban mersini, 1 adet muz, 2 yemek kaşığı kahvaltılık gevreği 2-3 kaşık yağsız yoğurtla karıştırıp kahvaltıda yiyebilirsiniz.

Meyveli Diyet Kahvaltı

Vitamin ve mineral bakımından zengin meyveler öğle yemeğine kadar kan şekerini dengeleyerek iştahınızı azaltmaya yardımcı olur.

En faydalı meyve salatası için farklı renklerde meyveler kullanın çünkü farklı renklerdeki meyveler farklı vitamin ve mineraller içerir.

Sadece Sıvı Diyet Kahvaltı

Eğer “kahvaltı insanı” değilseniz ve kahvaltı yapmak zor geliyorsa evden boş mideyle çıkmak yerine sebze ve meyve suyuyla hazırladığınız “kahvaltılık içeceği” deneyebilirsiniz.

Burada önemli olan kan şekerinin düşmesini önleyerek diyet programına bağlı kalabilmek. Evden çıkmadan sadece muzlu süt içmek bile ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayabilir.

Hızlı Diyet Kahvaltılıklar

Günümüzün iş hayatında sabahları 10 dakika geç kalmak bile önemli. Her sabah kahvaltı sofrası hazırlamak için hiç birimizin 1 saati yok. Ancak bu zaman yokluğu sağlığımızı boş vermemiz anlamına gelmemeli. İşe veya servise geç kaldıysanız aşağıdaki hızlı ve fazla kalorili olmayan kahvaltıları deneyebilirsiniz.

 • Müsli + yoğurt
 • Tam tahıllı grisini + yoğurt
 • Diyet kahvaltılık gevrek + 1 adet meyve
 • 1 adet haşlanmış yumurta + 1 adet meyve
 • 2 kaşık yoğurt + 1 adet meyve
 • 1 çay kaşığı bal eklenmiş muzlu süt

Kahvaltının Önemi

Diyette olun olmayın ne yapı edip kahvaltı için mutlaka vakit ayırın. Aşağıda kahvaltının neden önemli olduğu hakkında uzmanların bloglarında veya köşe yazılarında yer verdikleri bazı bilgileri bir araya toplamaya çalıştım.

 • Büyük bir kahvaltı ve hafif bir akşam yemeği gün içinde vücudun enerjiyi daha verimli kullanmasına yardımcı olur.
 • Kahvaltı etmek metabolizmanın %10 daha hızlı çalışmasını ve gün boyu dinlenir haldeyken daha fazla kalori yakmanızı sağlar.
 • Kahvaltı konsantrasyonu arttırır ve okulda, işte daha üretken olmanıza yardım eder.
 • Yapılan araştırmalar kahvaltı yapanların yapmayanlara göre daha fazla kilo verdiklerini ortaya koymaktadır.
 • İyi bir kahvaltı güne başlarken ruh halinizi yukarı taşımanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir