Bitki Çayları İle Zayıflama

Genel

Şunu baştan söyleyelim; sadece bitki çayı içerek zayıflamak mümkün değil. Zayıflamaya etkisi olan bitki çayları sadece var olan diyet programınıza destek olarak daha kısa sürede kilo vermenize yardımcı olabilir. Bitki çayları ile zayıflama iki farklı şekilde mümkün; birincisi idrar söktürücü etkisi bulunan bitki çayları ile fazla suyun vücuttan atılmasını sağlamak, ikincisi ise metabolizmayı hızlandıran bitki çayları ile gün içinde normal aktiviteler sırasında yakılan kalori miktarını arttırmak.

Bu iki yöntem için kullanacağınız çayları uzun süreler tüketmeniz tavsiye edilmez. Örneğin 1 hafta boyunca günde 3 bardak içtikten sonra 10 gün kadar ara vermelisiniz. Ayrıca piyasada farklı markalar altında çeşitli bitkilerden elde edilen “zayıflama çayları”nın Sağlık Bakanlığı onaylı olup olmadığını kontrol etmek ve bu tip çayları kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmak en güvenli yol olacaktır.

Yeşil Çay

Botanik adı “Camellia sinenis” olan yeşil çay pek çok beslenme uzmanı tarafından diyet programına ek olarak zayıflamaya yardımcı bir destek olarak tavsiye edilmektedir. Yeşil çayın zayıflamaya etkisi kandaki insülin seviyesini dengeleyerek yemekler arasında yaşanabilecek olası mide kazıntıları engellemesinden ileri geliyor. Ayrıca kötü kolesterolü düşürme etkisi, fosfor, potasyum, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve manganez gibi mineraller ile C, B1, B2, B3, B5 dahil olmak üzere vitamin yönünden zengin olması düşük kalorili diyet yapanlar için iyi bir enerji kaynağı olmasını sağlıyor. Ancak yeşil çay kafein içerdiğinden kafein kontrolü yapan hastalar, gebelik veya emzirme dönemindeki kadınlar, kaygı ve stres gibi çeşitli rahatsızlıkları bulunanlar ile başka hastalıklar nedeniyle düzenli ilaç kullananların tüketmesi tavsiye edilmiyor.

Biber Çayı

Son yıllarda oldukça popüler olan biber çayı metabolizmayı hızlandırarak gün içinde yakılan kalori miktarını arttırıyor ve diyet programınıza destek oluyor. Biber çayının diğer faydaları arasında sindirim sistemini hızlandırması, bağırsaklardaki gazı azaltması, kan dolaşımını arttırması ve kabızlığı gidermesi sayılabilir. Günlük olarak kullanabileceğiniz biber çayını aktarlarda bulabileceğiniz acı biber tozundan hazırlayabilir ya da çeşitli markaların ürettiği hazır çay poşetlerini kullanabilirsiniz.

Oolong Çayı

Kafeine hassasiyeti bulunanlar için iyi bir zayıflama çayı alternatifi olan oolong çayı yeşil çayın yarısı kadar kafein içermektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar yeşil çayın metabolizma hızını %4, oolong çayının ise yaklaşık %10 arttırdığını ortaya koymaktadır. Yine bu alanda yapılan bir diğer çalışmaya göre gün boyu oolong çayı içenlerin içmeyenlere göre yaklaşık 70 kalori daha fazla yaktığı belirlenmiştir. Tamam günde ekstra yakılan 70 kalorinin zayıflamanıza müthiş bir katkısı olmayabilir ancak aylık olarak düşündüğünüzde neredeyse yarım kilodan bu ekstra kaloriyle kurtulabilirsiniz. Oolong çayını egzersize başlamadan bir saat önce içerseniz daha etkili ve sıkı bir egzersiz için ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayabilirsiniz.

İdrar Söktürücü Çaylar

Vücuttan fazla suyun atılması için bazı diyet uzmanları diyetin ilk haftasında bitki çaylarını tavsiye ediyor. Bu sayede diyete başlayan kişi toksinlerden ve fazla sudan kurtulurken aynı zamanda daha hızlı kilo verdiği etkisini yarattığı için moralini yükselterek diyette devamlılık sağlanıyor. İdrar söktürücü çaylar arasında ilk sıralarda gelenler karahindiba, keten tohumu, akdiken kabuğu, sinameki ve diken üzümü geliyor. Bu tip çaylar kabızlığa ve çeşitli sindirim sistemi sorunlarına da iyi gelmektedir.

İdrar sökme özelliği bulunan çayları uzun süre kullanmak bağırsak tembelliğine yol açabileceğinden 1’er hafta aralıklarla içmeniz tavsiye edilir. Ayrıca çayın kullanıldığı dönemde vücudun aşırı susuz kalmasını engellemek için bol bol su tüketmelisiniz. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, herhangi bir bide veya bağırsak rahatsızlığı bulunanlar, tansiyon ve şeker hastaları müshil etkisi yaratan çayları düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce doktora danışmalıdır. Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlara bu çaylar tavsiye edilmez.

Laksatif özellikli bitkisel çayların olası yan etkileri arasında mide krampı, kronik ishal, rektal kanama, kusma, şişkinlik, mide bulantısı, halsizlik ve vücudun su tutması sayılabilir.

Sonuç olarak bitki çayları ile zayıflama sizin mucizevi bir şekilde hızla kilo vermenizi sağlayacak bir yöntem değildir. Bitkisel çaylar mineral ve vitamin içerikleri ile dinç kalmanızı, sindirim sorunlarını azaltmanızı, iştahı azda olsa kesmenizi ve metabolizmanızı biraz daha hızlandırarak daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Ancak yağlardan kurtulmanın ve ideal kiloya gelmenin tek yolu gün boyu gıdalar yoluyla aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmanızdır. Bunu düzenli bir diyet listesi ve egzersiz programı ile başarabilirsiniz. Bitki çayları bu süreçte size destek olacak sağlıklı, doğal ürünler olarak kabul edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir