Düzenli Olarak Yeşil Çay İçen Kadınlarda Kanser Riski Azalıyor

Genel

Daha önce yapılan bazı araştırmalarda yeşil çayın kanser oluşumuna karşı hücreleri koruduğu konusunda ümit verici sonuçlar elde edilmişti. Son araştırma ise düzenli olarak yeşil çay tüketen kadınlarda görülen kanser oranlarına yoğunlaşmış.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Wei Zheng ve ekibinin çalışmasına göre haftada 3 kez veya daha fazla yeşil çay içen kadınlarda sindirim sisteminde ortaya çıkan kanser türleri (mide, kolon ve gırtlak kanseri) yeşil çay içmeyen kadınlara oranla %14 daha az görülüyor.

69000 Çinli kadının 11 yıl boyunca izlenmesi ile elde edilen sonuçlar araştırmanın büyüklüğü göz önüne alındığında oldukça ikna edici görünüyor.

Tabi araştırmaya katılan ve yeşil çay içen kadınların hiç biri kanser olmamış değil. Araştırma boyunca 1255 kadın sindirim sisteminde görülen kanser türlerine yakalanmış.

Ancak yeşil çay içmeyen kadınlarla kıyaslandığında kansere yakalanma oranında önemli oranda azalma gözlemlenmiş.

Yeşil çayın faydaları arasında ilk sırada gösterilen antioksidan etki kanserli hücrelerin oluşmasını önleyen başlıca faktör. Yeşil çayda bulunan EGCG adlı bileşen kanserin önünü açan hücre hasarına karşı hücreleri güçlendiriyor.

Yeşil çayın kanseri önleme üzerine etkisiyle ilgili yapılan diğer çalışmalarda sorulan ve yanıtlaması zor sorular bu araştırmada da sorulabilir. Örneğin araştırmaya katılan kadınların yeşil çay dışında tükettikleri diğer gıdalar, yaşam tarzları, çalıştıkları işler gibi diğer faktörlerin kanser riskini azaltıyor olabilir. Zaten araştırma ekibi de bunun aksini söylemiyor. Yani yeşil çay içmek ancak sağlıklı bir beslenme ile birleştiğinde etkili olabilir. Sigara içiyorsanız, dengesiz ve yetersiz besleniyorsanız sadece yeşil çay içerek kanserden korunmanız mümkün değil. Ancak yediklerinize özen gösteriyorsanız yeşil çaydan ekstra destek alabilirsiniz.

Bir ABD kurumu olan Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi (NCCAM) ise içilecek yeşil çay miktarı konusunda uyarıyor. Merkeze göre günde 1-2 bardak yeşil çay içmek sağlıklı kişilerde herhangi bir sorun yaratmazken yeşil çay özü içeren ürünler yeşil çayın kafein içermesi nedeniyle çarpıntı ve uykusuzluk gibi sorunlara yol açabiliyor. Ayrıca kafein tüketilmemesi gereken hamilelik gibi özel durumlarda yeşil çay içilmesi önerilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir