Hamilelikte Bitki Çayları Kullanımı

Genel

Hamilelik boyunca yediğiniz tüm yemekler, içtikleriniz, kullandığınız ilaçlar ya da besin takviyeleri gelişmekte olan fetüs sağlığı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Gebelik döneminde bitki çayları genellikle sabahları oluşan bulantıyı hafifletmek için kullanılır.

Ancak sizin ve bebeğinizin sağlık koşullarınız için herhangi bir bitki çayını kullanmanız ya da kullanmamanız gerektiğini en iyi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Ayrıca düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız bitki çayları bu ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelik ve Bitki Çayları

Eczanelerde, marketlerde veya internet mağazalarında çeşitli vitamin ve mineralleri içeren, gebelik döneminde anneye faydalı olduğu söylenen pek çok bitkisel çay markasının ürünlerini bulabilirsiniz.

Ancak bitkisel çayları, besin takviyelerini, vitamin desteklerini vücudun hassas olduğu ve pek çok değişikliğin yaşandığı bu dönemde kullanmak her anne adayında aynı olumlu etkiyi sağlamayabilir.

Özellikle ülkemizde bu gibi “doğal” ürünler çok detaylı olarak incelenmemekte ve yan etkileri konusunda bilimsel araştırmalara dayalı sonuçlar bulunmamaktadır. Bu nedenle normal beslenmenizin dışında tüketmek istediğiniz her ürün için doktorunuza danışarak sağlıklı bilgi almalısınız.

Başta da söylediğimiz gibi kafein içermeyen ve mide bulantısını azaltan zencefil çayı, melisa çayı, papatya çayı, kuşburnu çayı, ahududu çayı gibi bitkisel çaylar kadınlar arasında geleneksel olarak kullanılmaktadır. Siyah çay, yeşil çay ve oolong çayı belirli miktarda kafein içerir ve kafein plasentadan geçerek fetüse ulaşabildiği için bu çayların hamilelikte içilmesi önerilmez.

Eğer evde tadı olan sıcak bir şeyler içmek isterseniz tavsiyemiz kafeinsiz olduğunu bildiğiniz ve paketten çıkmadığı için içinde sürpriz içerikler bulunmayan taze meyvelerden kendi çayınızı hazırlamanız. Armut, elma ya da portakal gibi meyveleri ince dilimler halinde kaynatıp suyunu çay gibi içebilirsiniz. Tadını arttırmak içim bir miktar tarçın veya nane ekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak hamilelik döneminde tüm bitki çayları zararlı ya da faydalı diyemeyiz. Bazı bitki çayları bu dönemde besleyici olabilirken bazıları fetüsün gelişiminde olumsuzluklara neden olabilir. Hangi bitki çayını güvenli olarak kullanabileceğinizi ancak doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir