Hodan Çayının Faydaları

Genel

Bilimsel adı “Borago officinalis” hodan Akdeniz, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’nın bazı bölgelerinde yetişir. Çok hızlı büyüyen ve yayılan bir bitki olan hodan geniş yapraklara sahiptir ve mavi yıldız şeklinde çiçek açar. Yaprakları yenebilir ve salatalığa benzer bir tadı vardır. Tüm bitki (çiçekleri hariç) beyaz, dikenli tüylerle çevrelenmiştir. Yaprakları ve çiçekleri pek çok Akdeniz ülkesinde yemeklerde, özellikle salata yapımında kullanılan bitki Avrupa başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde depresyon, sindirim sistemi sorunları, metabolizmayı güçlendirme ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 • Sakinleştirici etkisi vardır
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Ateş düşürür
 • Terletir
 • Uykusuzluk tedavisinde kullanılır
 • Vücudu temizler
 • Hafif depresyon tedavisinde kullanılır
 • Gastrit tedavisine yardımcı olur
 • Romatizma ve eklem iltihabına karşı kullanılır
 • Kan dolaşımını arttırır
 • Astım ve bronşite iyi gelir
 • Grip gibi hastalıkların daha çabuk geçmesini sağlar
 • Sindirimi kolaylaştırır
 • İshale iyi gelir

Hodan Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hodan çayı için bitkinin kurutulmuş yapraklarını ve çiçeklerini kullanabilirsiniz. 1 bardak çay için 1 yemek kaşığı ufalanmış kurutulmuş hodan yapraklarını ve çiçeklerini kaynamış suya atın ve 10 dakika demleyin. Süzdükten sonra dilerseniz balla karıştırarak içebilirsiniz.

Hodanın Sağlığa Faydaları

Terletici özelliği ile grip ve diğer ateşli hastalıkların tedavisinde ateşi düşürmek için kullanılan hodan bitkisi sakinleştirici içeriğiyle sinirleri yatıştırma ve hafif dereceli depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Bitkinin yapraklarından elde edilen öz bağırsak parazitlerinden kurtulmak için kullanılır.

Melisa, nane, biberiye, kekik, adaçayı ve kekik gibi yüksek antioksidan içerir. Bu özelliği ile tarihte et ürünlerinin bozulmadan daha uzun süre muhafaza edilmesi amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde bitki uzmanları hodan bitkisini daha çok ateş düşürücü ve yatıştırıcı etkileri nedeniyle tavsiye etmektedir.

Solunum yolları tıkanıklığı ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkili sonuçlar veren bitkiyi yemeklerle birlikte tüketmek stresin etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Hodan yağını düzenli olarak cilt üzerinde kullanmanın kırışıklıkların görünümünü azalttığı, cildi nemlendirdiği ve yumuşattığı söylenmektedir. Yağın harici kullanımı kas ağrılarına ve romatizma nedeniyle oluşan ağrılara iyi gelmektedir.

Hodan tohumundan elde edilen yağ içerdiği esansiyel yağ asidi olan gamma linolenik asit ile kanı inceltir, damar tıkanıklığını ve olası kalp hastalıklarını önler. Ancak geleneksel kullanım dışında bunu destekleyecek bilimsel bir çalışma yapılmamıştır.

Hodanın Yan Etkileri

Hodan çayı kapsülleri, özü ya da yağı uygun olmayan şekilde ve doktor tarafından tavsiye edilen dozların dışında tüketildiğinde idrarda renk değişimi, kusma, mide bulantısı, mide ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir. Diğer tüm bitkisel takviyeler ve beslenme desteklerinde olduğu gibi hodan çayı ve diğer formalarını düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce doktora danışmalısınız.

Hodan bitkisine karşı alerjisi bulunanlarda göğüs sıkışması, kaşıntı, yüzün, dudakların ve dilin şişmesi, ciltte kuruma ve döküntü, nefes almada güçlük gibi yan etkiler görülebilir. Hodan tohumlarından elde edilen ürünlerin uzun sürelerde tüketimi karaciğerde tahribat yaratabilir.

Hodan hamile kalmaya çalışan ya da hamile kadınlara kesinlikle önerilmez. Emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir