Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Genel

Boğaz ağrısı, baş ağrısı, bronşit, hazımsızlık, gaz, öksürük ve romatizma ağrıları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi gelen, zengin bir mineral ve vitamin kaynağı olan kekik çayını, hem kurutulmuş hem de taze kekikten hazırlayabilirsiniz. Taze kekik kullanacaksanız 2 büyük bardak çay için 2 çay kaşığı, kurutulmuş kekik kullanacaksanız 1 çay kaşığı kekik yeterli olacaktır. Bitkisel çayları hazırlarken bitkiyi uzun süre kaynatmanın sağlığa faydalı esansiyel yağları azalttığını unutmayın. En iyi demleme biçimi kaynar suyu ocaktan alıp başka bir kapta bulunan bitkinin üzerine döküp demlenmesini beklemektir.

Kekik Çayının Hazırlanması

Taze: Kekik dallıysa dallarını ayırdıktan sonra yapraklarını ince kıyım doğrayın. Haşladığınız sudan 2 bardak kadar üzerine dökün ve ağız tadınıza göre 5-15 dakika demlenmesini bekleyin. Daha uzun süre demlemek çayın tadını güçlendirecektir.

Kuru: Kuru kekiğin demlenmesinin tazesinden tek farkı, demlenme süresinin 10-15 dakika olması.

Kekik Çayı Yapımı Videosu

Video Çevirisi: Merhaba, Nili Nathan. Yine boğaz ağrısı, grip ve tatil sezonu ve hepimiz bu hastalıklarla baş başa kalabiliriz. Size kendinizi hasta hissettiğiniz de kullanabileceğiniz holistik bir çay göstermek istiyorum. Mükemmel ve kekikten hazırlanıyor. İşte taze kekik. İsterseniz kuru kekik kullanabilirsiniz ama ben taze kullanmayı tercih ediyorum. Hazırlanması oldukça basit, kaynattığınız suyu kaba alın, iki dal kekik alın ve kaynamış suda yaklaşık 20 dakika bekletin. Daha sonra bal ve şekere iyi bir alternatif olan agave nektarı ekleyebilirsiniz, yavaşça demleyin ve tıbbi özellikleri kısa sürede çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve tatil sezonu hastalıkları ile mücadele için hazır olacaksınız. Ben Nili Nathan, izlediğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir