Kudret Narı Çayının Faydaları

Genel

Tropikal bir bitki olan ve Asya, Karayip, Afrika ve Güney Amerika’nın bazı ülkelerinde yetişen kudret narı kabakgiller familyasındandır. Yıllık bir bitki olan kudret narı tırmanıcı, asmaya benzer bir bitkidir ve Temmuz ya da Ağustos aylarında narin, sarı renkli çiçekler açar. Bitkini tüm dallarından sarkan, salatalığa benzeyen ve tadı acı olan meyvesi Eylül veya Ekim aylarında çıkar. Kudret narının tohumu, yaprakları ve meyvesi çeşitli hastalıkların tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır.

 • Kan şekerini düzenlemeye yarar
 • Yapraklarından hazırlanan çay karaciğer sorunları için kullanılır
 • Ülser tedavisine yardımcı olur
 • Sindirime yardımcı olur
 • Kabızlığa iyi gelir
 • Hazımsızlığı giderir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kolesterolü düşürür
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Antioksidandır
 • Kanserli hücrelerin yayılımını yavaşlatır

Kudret Narı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kudret çayını hazırlamak için bitkinin kurutulmuş yapraklarına ihtiyacınız olacak. Kurutulmuş kudret narı yapraklarını hazır olarak aktardan alabilir ya da taze yaprakları bir kaç gün açık ve kuru bir yere sererek kurutabilirsiniz. Çayın içine taze kudret narı meyvesinden bir kaç ince dilim atabilir ya da yine kurutulmuş meyveyi küçük parçalar halinde demliğe atabilirsiniz.

Bir bardak kudret narı çayı hazırlamak için 2-3 çay kaşığı kurutulmuş yaprak ya da 2 yemek kaşığı taze kudret narı yaprağını ince dilimler halinde kullanabilirsiniz. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzerek içebilirsiniz. Çayın tadı acıdan çok ekşi olabilir. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Yemeklerden sonra günde 3 bardak içebilirsiniz.

Kudret Narının Sağlığa Faydaları

İçerisinde kan şekerini düşüren bileşenler bulunan kudret narı tip 2 diyabet hastalarında tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir. Yine kudret narı içerisinde bulunan MAP30 adlı proteinin kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlattığı, AIDS gibi bağışıklık sistemi hastalıklarında destekleyici olduğu ve tümör oluşumunu engellediği yönünde bilimsel çalışmalar bulunuyor. Bu proteinin patenti Amerikalı bilim adamları tarafından 1996 yılında alınmış ve HIV tedavisindeki faydaları Journal of Naturopathic Medicine dergisinde yayınlanmış.

Kudret narının flavonoidler, vitaminler ve antioksidanlardan oluşan içeriği serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı hafifletiyor. Tufts Üniversitesi Yaşlanma ve İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezi göre fitokimyasallar, karotenoidler ve flavonoidler vücutta oksidatif stresi azaltıyor.

Dünya genelinde ayuverdik tedavi uzmanları kudret narını cilt hastalıkları özellikle uyuz tedavisinde kullanmaktadır. Yapraklardan elde edilen su cilt hastalıklarından etkilenen bölgeye harici olarak uygulanır.

Geleneksel Çin tıbbında kuru öksürük, bronşit ve boğaz problemlerini tedavi etmek için kudret narı kullanıldığı bilinmektedir. Tohumları kırık tedavisinde, bölgede oluşan şişliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

Kudret Narı Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Kudret narı meyvesini yıl boyunca marketlerde bulabilirsiniz. Satın alırken tadı daha az acı olan küçük ve tam olgunlaşmamış koyu yeşil renkli olanlardan seçin. Meyvenin üzerinde kabuğa zarar vermiş çizik ya da kesik olmamalıdır. Taze kudret narını ağzı kapatılabilen plastik kap veya torbada saklayabilirsiniz. Buzdolabında, sebzelerin durduğu bölümde yaklaşık 1 hafta tazeliğini korur. Çay hazırlamak için kurutulmuş yaprakları aktardan satın alabilirsiniz.

Kudret Narının Yan Etkileri

Kudret narı düşüğe neden olabileceği için hamile ya da hamile kalmaya çalışan kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Kudret narını meyve, çay formunda ya da meyve suyu olarak fazla miktarda tüketmek kan şekeri seviyesinin tehlikeli derecede düşmesine neden olabilir.

Kudret narı meyvesi, yaprakları ve tohumları ile hazırlanan ürünler ya da herhangi bir forma kudret narı ürünlerinin çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez. Kudret narı çekirdeğini saran kırmızı doku çocuklarda zehirlenmeye yol açabilir.

Kudret narı ürünleri genellikle diyabet hastaları tarafından tüketilmekle beraber dikkatli ve doktor gözetiminde kullanılmalıdır. İlaç kullanan diyabet hastalarının kudret narı tüketmemelidir. Şeker hastalığına karşı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kudret narı çayı ishal, baş ağrısı, bulantı, kaslarda güçsüzlük, mide ağrıları gibi yan etkilere yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir