Lahana Diyeti Sağlıklı mı?

Genel

Şok diyet olarak kabul edebileceğimiz lahana diyeti 1 hafta boyunca çok az kalorili lahana çorbası içerek 5 kilo vermenizi sağlayacağını vadeden bir diyettir ve diğer şok diyetler gibi sağlıklı değildir. Üstelik hangi uzmana sorarsanız sorun 1 haftada 5 kilo yağ kaybetmenin mümkün olmadığını, tartıda görülen kilo kaybının büyük çoğunluğunu su kaybının oluşturduğunu söyleyecektir.

İnternette “lahana diyeti” diye arama yaptığınızda bu diyetle birlikte anılan bazı beslenme uzmanları var ve lahana diyetini sanki onlar öneriyormuş gibi bir hava yaratılmış. Ancak ben bu beslenme uzmanlarının web sitelerine, gazete köşelerine ve televizyon programları videolarına baktım hiçbiri lahana diyeti ile haftada 5 kilo verin demiyor. Bazı diyet önerilerinde lahana çorbasını veya lahana suyunu öneriyorlar ama “sadece lahana çorbası için” diyen yok.

Neyse belki de kıyıda köşede kamış videonun bilmem kaçıncı saniyesinde “lahana çorbası diyeti kısa sürede kilo verdirir” demiş olabilir bir uzman.

Tüm interneti araştırdım diyemem ama google’da ilk birkaç sayfa sonuçta böyle bir bilgi yok. Zaten biz kendi çapımızda küçük bir araştırma yaparak ve bilimsel çalışmalara dayanarak lahana diyetinin neden sağlıksız olduğunu kendimiz bulabiliriz.

Lahana Diyeti ve Kilo Verme İllüzyonu

Benim anlamadığım nokta lahana diyeti listesi ve önerileri verilen bazı sitelerde çok rahat “1 haftada 5 ila 8 kilo verebilirsiniz” gibi garip cümleler yazıyor.

Yani tüm dünya obeziteyle mücadele ederken, neredeyse dünya nüfusunun 1/3’ü obezken (kilolu demiyorum, obez diyorum), her yıl 2.8 milyon insan obeziteye bağlı sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybederken (1) bu sorunun lahana çobası diyeti diye bir ilacı varmışta kimsenin haberi yokmuş. Yap lahana çorbası diyetini ver haftada 8 kiloyu, 3 hafta devam et 24 kilodan kurtul bitsin bu iş.

Evet, okuyunca mantıksız geldiği gibi yazarken de mantıksız geliyor.

Bazı forumlarda lahana çorbası diyetinin dünyaca ünlü Mayo Clinic tarafından hazırlandığı, mükemmel ve sağlıklı bir diyet olduğunu okumuş olabilirsiniz.

Şimdi Mayo Clinic’in internet sitesinde lahana çorbası diyetiyle ilgili neler dendiğine bir göz atalım;

Lahana çorbası diyeti genel olarak moda diyet* kabul edilir. Adından da anlaşılacağı üzere bu diyet 1 hafta boyunca büyük miktarlarda lahana çorbası içmekten oluşur. Bu zaman zarfında belirli meyve ve sebzeleri de yiyebilir, programa göre tavuk ve esmer şeker tüketebilirsiniz.

Lahana çorbası diyetinin işe yaradığını savunanlar bu diyetin hızla birkaç kilo kaybetmek için iyi bir yol olduğunu söylüyorlar. Bu diyetle birkaç kilo kaybedebileceğiniz doğru çünkü kalori alımını büyük ölçüde sınırlıyorsunuz. Ama o kaybettikleriniz yağ olmayabilir. Bu kadar kısa sürede bu kadar çok yağ yakmak mümkün olmadığı için verilen kilo değil su kaybı hatta yağsız doku kaybı olabilir.

Lahana çorbası diyeti düşük miktarlarda kompleks karbonhidratlar, protein, vitamin ve mineraller içerdiğinde 1 haftadan uzun süre yapılmamalıdır.

Lahana çorbası diyetinin bazı diğer dezavantajları da vardır. Diyetin temeli olan lahana çorbasının tarifine bağlı olarak yüksek oranda sodyum içerebilir. Ayrıca fazla lahana şişkinlik yaşamanıza neden olabilir. Doğru beslenmediğiniz için bu diyet sırasında halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Ayrıca diyeti bıraktığınızda tekrar aynı kiloya dönmeniz oldukça kolaydır.

Bu gibi diyetler cazip olabilir ancak uzun vadede kilo vermek beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını değiştirmenize bağlıdır.

Katherine Zeratsky (Kayıtlı Diyetisyen/Lisanslı Diyetisyen)

*Moda Diyet: İngilizcesi “fad diet” olan moda diyetler nev’i şahsına münhasır diyetlerdir ve genellikle kısa sürede çok kilo kaybı vadeder. Bu diyetlerin uzun dönemli ve kalıcı kilo kaybı gibi bir hedefi yoktur.

Evet, Mayo Clinic’in bu diyetle bir ilgisi olmadığını öğrendikten sonra lahana diyetinin neden sağlıksız olduğuyla ilgili yazımıza devam edebiliriz.

Lahana Diyeti Yağ Yakmanızı Sağlamaz

1 kase lahana çorbası +- 20 kaloridir. Midenizi sürekli lahana çorbası ile doldurursanız gün boyunca aldığınız kalori miktarı ciddi oranda azalır. Bu diyetin amacı da budur zaten. Buraya kadar her şey normal zaten kilo vermek için yemeklerden aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden az olması gerekiyor.

Ancak buradaki “az kalori”nin bir alt limiti var. Normal olarak vücudunuzun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu günlük kalori miktarı diyelim 1900’ken bunu bir anda 700’e düşürürseniz sistem yağ yakmak yerine daha önceden karaciğerde ve birazda kaslarda depoladığı enerji kaynaklarına (glikojen) yönelir.

Depolanan enerji kaynakları yakılırken (dikkat edin yağ demiyorum) bu sırada vücut anormal şekilde su kaybetmeye başlar. İlk bir kaç gün böyle devam ettikten sonra vücut enerji kaynağı olarak kas dokularına yönelir.

“Vücudumuz orada hazır enerji deposu olan yağlar varken enerji ihtiyacı olarak neden onları kullanmıyor da diğer dokulara yöneliyor” diye sorabilirsiniz. Bunun nedeni sistem şok moduna geçtiği için ve bu durumun ne kadar devam edeceğini kestiremediği için kıymetli enerji kaynağı olan yağları sonraya, daha zor günlere saklamasıdır.

Sonuç olarak 1 haftalık lahana diyeti sonrası tartıya çıktığınızda 5 kilo, hatta 8 kilo daha zayıf olabilirsiniz ancak bu arzu edildiği gibi yağ kaybı değil büyük oranda su ve bir miktarda yağsız doku (kas) kaybıdır.

Lahana Diyeti Sonrası Daha Fazla Kilo Alırsınız

Bu ve diğer şok diyetler “yo-yo efekti” yaratır. Yani diyetle birlikte verilen kilolar diyet sonrası aynen veya genellikle 1-2 fazlasıyla geri alınır. Bunun birkaç nedeni var.

İlki kilo vermek için tavsiye edilen “beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi” kuralı uygulanmadığı ve sadece belirli bir süre için kilo kaybı hedeflendiği için eski beslenme şeklinize döndüğünüzde kilolar geri gelir.

İkincisi sebep ise daha ciddi bir sorun olan metabolizmanın yavaşlaması. Bu tip diyetleri çok sık yaparsanız vücut sürekli şoka maruz kaldığı için bir süre sonra metabolizmayı yavaşlatarak kendini korumaya çalışır. Bu durum eskiden aynı kiloda kalmak için gereken kalori miktarının artık size kilo aldırmaya başlamasına yol açar. Üstelik yavaşlayan metabolizmanın eski haline dönmesi için uzun bir süre gerekir.

Son olarak şok diyet sırasında tokluk hissini yaratan hormon seviyeleri düşerken açlık hissini yaratan hormon seviyeleri yükselir. Bu yüzden diyeti bıraktığınızda iştahınız eksisinden daha açık olacaktır.

Lahana Çorbası Diyetinin Diğer Sakıncaları

Turpgiller familyasından olan lahana yakın akrabaları gibi doğal olarak gaz yapan bir sebzedir. Bu nedenle lahana çorbası diyeti sırasında aşırı gaz sorunu, karın ağrısı ve aşırı şişkinlik yaşamanız muhtemeldir.

Lahana diyetinde alınan kalori çok düşük olduğu için diyete başladıktan 2-3 gün sonra aşırı halsizlik, güçsüzlük gibi belirtiler ortaya çıkar. Günlük rutin aktivitelerinizi yapmak için dahi enerjiniz olmayabilir.

Şok diyetlerin yarattığı en büyük sorunlardan biride kişiyi ruhsal olarak yıpratmasıdır. Sürekli açlık ve enerji eksikliği sinirlilik hali yaratır ve depresyon riskini yükseltir.

Günlük kalori tüketimini 500-800 arasında sınırlayan diyetler çarpıntı gibi kalp sorunlarına yol açabilir ve çok ciddi kalp rahatsızlıkları için uygun bir ortam yaratabilir.

Sonuç olarak şok diyetlerin “atası” olarak kabul edilen lahana diyetinin sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloyu korumakla bir ilgisi yok. Ancak çok kısa sürede çok kilo vermeyi vadeden diğer diyetler gibi oldukça popüler bir diyet ve pek çok insan tarafından deneniyor.

Yukarıda sıralamaya çalıştığım zararlarını göze olarak bu diyeti yapmayı düşünüyorsanız en azından sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için diyet boyunca günde en az 2 litre su için ve diyeti 1 haftayla sınırlandırın.

Eğer gerçekten kilo vermek yani yağ yakmak ve verdiğiniz kiloların kalıcı olmasını istiyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek daha çok egzersiz yapmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir