Metabolizmayı Hızlandıran Çay

Genel

“Metabolizmayı hızlandırmak” günümüzün en popüler konuları arasında yer alıyor çünkü büyük bir çoğunluk fazla kilolardan kurtulmaya çalışırken düzenli egzersiz yapmak için yeterince vakit ayıramıyor. İşte bu noktada metabolizmayı hızlandıran çay veya yiyecekler devreye giriyor.

Çünkü metabolizmanın hızlanması, gün içinde egzersiz yapmadan harcanan kalori miktarını arttırarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Metabolizma hızlandırıcı çaylar arasında en çok önerilen çaylar yeşil çay, tarçın çayı, mate, oolong ve zencefil çayı.

Bu arada aniden “düşük kalori” diyetine başlayanlara küçük bir bilgi vereyim. Normalde 2200 kalori alıyorsanız ve aniden 1300 kalorilik “şok diyete” başlarsanız vücudunuz “açlık” moduna geçer. Açlık modunda vücut “her ihtimale karşı” yağı depolar ve yağ yerine kas kaybetmeye başlayabilirsiniz. Bu yüzden uzmanlar şok diyetlerin yarardan çok zarar vereceği konusunda hem fikirler.

Metabolizmayı Hızlandıran Bitkisel Çaylar

Yeşil Çay: Yeşil çay’da bulunan ve antioksidan etkisi olan “epiogallocatechin-3-gallat” adlı bileşenin metabolizmayı hızlandırarak yağ yakılmasına yardımcı olduğu yönünde bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır.

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırmada ise yeşil çayın metabolizmayı %4’e kadar hızlandırdığı sonucu elde edilmiş. Bunlar dışında, yeşil çay kafein içerir ve kafeinin metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir.

Yeşil çay kilo vermeye, yemeklerden sonra içildiğinde kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlayarak iştahı azaltmasıyla da yardımcı olabilir. Yeşil çay sayfasında yeşil çay nasıl hazırlanır, sağlığa faydaları, tarihi ve yan etkileriyle ilgili detaylı bilgiler yer alıyor.

Oolong Çayı: Japonya’da Tokushima Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, oolong çayı metabolizma hızını arttırıyor ve vücudun enerji kaynağı olarak “yağları” kullanmasını sağlayarak fazla yağın atılmasını kolaylaştırıyor. Oolong çayı sayfasında bu çayın nasıl hazırlandığı, diğer faydaları ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Beyaz Çay: Yeşil çay gibi “epiogallocatechin-3-gallat” bileşeni içeren beyaz çay gıdalar yoluyla alınan yağın vücut tarafından depolanmasını önlüyor. Sonuçları 2009 yılında “Nutrition and Metabolism”de yayınlanan Almanya kaynaklı bir araştırmaya göre beyaz çayı lipoliz’i (yağın çözülüp parçalanması) teşvik ederken adipogenesis’i (yağ dokusunun gelişimi ve şekillenmesi) baskılıyor.

Zencefil Çayı: Vazodilatör (damar genişleten) etkisi olan zencefil bu sayede genel kan dolaşımını arttırarak vücudun sıcaklığını yükseltiyor (termik etki) ve metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor. Zencefil çayının zayıflamak için diğer olumlu etkileri ise sindirime yardımcı olması, kabızlığa iyi gelmesi ve safra üretimini arttırması. “Zayıflama hapı” veya “zayıflama çayı” olarak satılan pek çok ticari üründe zencefili görebilirsiniz.

Tarçın Çayı: Vücut sıcaklığını yükselten baharatlar arasında yer alan tarçın, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırır. Tarçın çayını toz veya çubuk tarçından hazırlayabilirsiniz. Tarçın çayı nasıl yapılır ve tarçın çayının faydaları sayfalarında bu baharatla ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Mate Çayı: Zayıflatan çay başlığı altında satılan ürünlerin belki de en popüler içeriği “mate yaprakları”dır. Güney Amerika’da yetişen aynı adlı ağaçtan üretilen mate çayı uyarıcı bir çaydır ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Metabolizmayı Hızlandıran Çay Tarifleri

Yukarıdaki bitkileri karıştırarak ağız tadınıza uygun bir “zayıflama çayı” hazırlayabilirsiniz. Örneğin çubuk tarçın + taze zencefil veya oolong + yeşil çay ikilisi bence içimi kolay ve tadı rahatsız etmeyen karışımlardır. Özellikle sıcak havalarda serinletici etkisi bulunan ve metabolizmayı hızlandıran aşağıdaki soğuk çay tariflerini Dr. Mehmet Öz öneriyor.

Buzlu Zencefil ve Yeşil Çay Tarifi

3 büyük su bardağı suyu kaynattıktan sonra demliği ocaktan alın. 5-6 dilim taze zencefil ve 4 yemek kaşığı yeşil çayı demliğe atın ve 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra zencefil dilimlerini ve yeşil çay yapraklarını süzüp çayın üzerine soğuk su ile ekleyin. 2-3 saat buzdolabında beklettikten sonra içebilirsiniz.

Buzlu Oolong ve Tarçın Çayı

Bu çayı hazırlamak için 4 adet çubuk tarçına ve 4 yemek kaşığı oolong çayına ihtiyacınız olacak. 3 su bardağı suyu kaynatıp demliği ocaktan alın. Tarçın ve oolong çayını kaynamış suya atıp 5 dakika demleyip süzün. Sonra üzerine soğuk su ekleyip 2-3 saat dolapta bekletin.

Buzlu Greyfurt ve Mate Çayı Tarifi

1 adet greyfurtu kabuklarıyla beraber dilimleyin. 3 su bardağı suyu kaynatıp ocağı kapatın ve greyfurt dilimleriyle 4 yemek kaşığı kurutulmuş mate yapraklarını demliğe atıp 5 dakika demleyin. Süzdükten sonra demliğin kalanını soğuk suyla doldurun ve çayınızı 2-3 saat buzdolabında bekletin.

Uyarılar ve Önlemler

Metabolizmayı hızlandıran bitkilerin çoğu aynı zamanda kafein içermektedir. Aşırı kullanımda çarpıntıya, baş dönmesine, uykusuzluğa ve mide bulantısına yol açabilirler. Bu çayların ve genel olarak bitkisel çayların günde 3 bardaktan fazla içilmesi önerilmemektedir. Herhangi bir nedenle düzeli olarak ilaç kullanıyorsanız (tansiyon, kan inceltici, şeker, depresyon ve diğer ilaçlar) metabolizma hızlandıran çayları içmeye başlamadan önce doktorunuza danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir