Tansiyon Düşüren Bitki Çayları

Genel

Yüksek kan basıncının neden olduğu hipertansiyon, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere vücudun pek çok bölgesinde, hayati önem taşıyan organlarda tahribata yol açar.

Tansiyon değerleri kişiden kişiye göre biraz farklılaşsa da, küçük tansiyonun 90 mm Hg, büyük değerin ise 140 mm Hg’den yüksek olduğu değerler “yüksek tansiyon” olarak kabul edilir.

Eğer hafif ve orta dereceli yüksek tansiyon değerleriniz varsa doktorunuz fiziksel aktiviteyi arttırmanızı, dengeli beslenmenizi tavsiye edebilir.

Tansiyon seviyesi sürekli olarak yüksek seyredenler için tansiyon düşürücü ilaçlar önerilebilir. Bu alanda yapılan bilimsel araştırmaların sayısı çok az olmakla birlikte hafif ve orta dereceli tansiyonu düşürmek için tansiyon düşüren bitki çayları kullanılabilir.

Hibiskus Çayı ve Tansiyon

İçerisinde bir tür antioksidan olan “antosiyanin” maddesi bulunan hibiskus çayı (amber çiçeği, gülhatmi, çingülü, bamya, japongülü, hatmi olarak da bilinir) tansiyon düşürmek için kullanılan çaylar arasında en popüleridir.

2009 yılında İngiliz gazetesi “The Telegraph” da yayınlanan bir makaleye göre hibiskus çayı Tayvan’da tansiyon tedavisinde en sık kullanılan bitkisel üründür.

Hibiskusun tansiyon üzerindeki etkileri hakkında yapılan çalışmalar birbirine tamamen zıt sonuçlar sunmaktadır. Örneğin 2007 yılında şifalı bitkilerin etkileri üzerine yayın yapan “Planta Medica” adlı dergide yayınlanan bir araştırmada, kurutulmuş hibiskusun tansiyonu önemli ölçüde düşürdüğü belirtilirken, 2010 yılında bilimsel bir yayın olan “Phytomedicine” dergisinde yayınlanan bir makalede hibiskusun yüksek tansiyon üzerinde belirli bir etkisi olmadığı belirtilmiştir.

Hibiskus Çayının Hazırlanışı Ve Kullanımı

Kesin kanıtlarla desteklenmemesine karşın, yüksek tansiyonu aşağı çekmek için hibiskus çayı kullanmaya karar verirseniz tavsiye edilen tüketim miktarı günde 1 bardak. Piyasada kapsül veya tabletlerini de bulabileceğiniz hibiskus bitkisinden çay hazırlamak için kurutulmuş bitkiden 2 çay kaşığını kaynamış suya atıp 5 dakika demlemeniz yeterli olacaktır.

Yan Etkileri

Hibiskus çayının, özünün veya tabletlerinin yan etkileri konusunda belirli bir çalışma yok ancak bitki genel olarak güvenli kabul edilmekte. Vücudun hassas olduğu hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmiyor. Eğer tansiyon ilacı kullanıyorsanız bunların etkisini karaciğer ve böbreklere zarar verecek kadar arttırabileceği için kullanmaya başlamadan önce doktora danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir