Yeşil Çay İçmek Kolesterolü Düşürüyor

Genel

Amerika Birleşik Devletlerinde 1000 kişi üzerinde yapılan son araştırmaya göre yeşil çay kapsülü kullanmak ya da düzenli olarak yeşil çay içmek kötü kolesterolü düşürüyor.

Yeni araştırmanın sonuçları Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi’nde (Journal of the American Dietetic Association) yayınlandı. LDL (kötü kolesterol) seviyesi yüksek 1000 kişinin düzenli olarak yeşil çay tükettikten sonra LDL seviyelerinde 5-6 puan arası azalma belirlendi. Çalışmada hastaların bazıları yeşil çay kapsülü kullanırken bazıları yeşil çay içtiler. Araştırma sonucunda yeşil çayın kötü kolesterolün bağırsakta emilimini azalttığı ortaya kondu. Ayrıca yeşil çayın kendisini içmenin yeşil çay kapsülü kullanmaktan daha etkili olduğu belirlendi.

Pomona’da bulunan Western Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nde araştırmacı olan Olivia Phung yaptığı açıklamada “Eğer yüksek kolesterol için ilaç kullanıyorsanız ilaçlarınıza bağlı kalmalı ve yeşil çay tüketmemelisiniz” dedi. “Ancak henüz ilaç tedavisine başlamadıysanız kötü kolesterol seviyenizi indirmek için yeşil çay kullanabilirsiniz” diye de ekledi.

Ancak aynı çalışmada yeşil çayı iyi kolesterol (HDL kolesterol) seviyelerini yükselttiğine dair bir bulgu elde edilemedi. Olivia Phung’ın ekibi 1415 yetişkin üzerinde gerçekleştirdiği toplam 20 klinik çalışma sonrası yeşil çayın kolesterol seviyesi yüksek olanlarda daha etkili olduğunu ve çay formunda tüketmenin kolesterolü daha çok düşürdüğünü belirtti.

Yeşil çayın bazı yan etkileri de bulunuyor. Örneğin kafein içeriği nedeniyle kafein tüketmesi tehlikeli olan hastalara yeşil çay tavsiye edilmiyor. Daha konsantre olan yeşil çayı özü kullanan bazı kişilerde karaciğer hasarı oluştuğuna dair raporlarda mevcut. Ancak yeşil çayın yan etkilerinin bitkinin kendisinden mi yoksa yan etkilerin görüldüğü kişilerin diğer sağlık sorunları nedeniyle mi ortaya çıktığı henüz belirsizliğini koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir