Yeşil Çayın Kullanımı

Genel

Botanik adı Camellia sinensis olan bitkiden üretilen yeşil çay sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. İçeriğinde bulunan kafein ile zihni ve uykuyu açan yeşil çay, günümüzde kanser tedavisinden mide ve bağırsak sorunlarına kadar pek çok sağlık probleminin giderilmesinde yardımcı bir doğal ürün olarak kullanılmaktadır.

Faydaları konusunda bazı bilimsel araştırma sonuçları bulunmasına karşın yeşil çayın iyi geldiği söylenen tüm hastalıklar için gerçekten faydalı olup olmadığı henüz net olarak kanıtlanmamıştır. Ancak kahve veya siyah çay gibi sıcak içecekler tüketme gibi bir alışkanlığınız varsa yeşil çay bunlara daha sağlıklı bir alternatif olarak kullanılabilir.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay geleneksel olarak; daha sağlıklı kalp ve damarlar, diyabet, kan basıncını düşürmek, kanserli hücre oluşumunu durdurmak veya yavaşlatmak, cilt, göğüs, prostat, mide ve gırtlak kanserinin tedavisine yardımcı olması için tüketilmekte.

Ancak başta da söylediğimiz gibi tüm bu hastalıklara iyi geldiği klinik araştırmalar sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmış değil.

Yeşil Çayın Kullanımı

Diğer bitki çaylarında olduğu gibi yeşil çayı da hazırlarken direkt kaynayan suyun içine atmayın. Kaynamış suyu ocaktan alın ve 3-4 dakika soğumasını bekledikten sonra 1 bardak için 1 çay kaşığı dolusu kurutulmuş yeşil çay yaprağını atın. Yeşil çay 2-3 dakikada demlenir. Bu süreyi geçerseniz çayın tadı acılaşacaktır.

Yeşil çay güneşten fazla yanmış cildin tedavisinde harici olarak da kullanılabilir. Yeşil çay poşetini ıslattıktan sonra yanan bölgelerin üzerinde gezdirin. Bir süre sonra cildinizin yumuşadığını hissedeceksiniz.

Eğer hamile veya emzirme döneminde değilseniz, kan inceltici, tansiyon veya şeker ilacı kullanmıyorsanız uzmanlar günde 2-3 bardak yeşil çay içebileceğinizi belirtiyor. Ancak yeşil çayın içinde kafein olduğunu unutmayın ve akşam saatlerinde tüketmeyin. Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli ilaç kullanıyorsanız yeşil çay içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir