Yeşil Çayın Şeker Hastalığına Faydası

Genel

Yeşil çayın içinde bulunan polifenoller ve kateşinler başta olmak üzere flavonoidler, uçucu yağlar, alkaloitler, polisakkaritler, vitamin ve minerallerin sağlığa pek çok faydası vardır. Bu bileşenler toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını, kan basıncının düşmesini, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Yeşil çayın şeker hastaları için faydası ise, herhangi bir yan etkiye neden olmadan kan şekeri seviyesinin kontrol edilmesine yardımcı olmasından ileri gelmektedir. Bu alanda yapılan araştırma sayısı az olmakla birlikte bazı araştırmalar düzenli olarak yeşil çay içenlerin tip 1 diyabete yakalanma riskinin azaldığını, tip 1 diyabeti olanlarda ise hastalığın gelişim sürecinin yavaşladığını ortaya koymaktadır.

Yeşil Çay ve Şeker Hastalığı

2007 yılında “Metabolism: Clinical and Experimental” adlı bilimsel araştırma dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre yeşil çay içinde bulunan polifenollerin, nişastanın vücutta şekere dönüşmesi sırasında salgılanan amilaz enzimi miktarını azaltarak, şekerin aniden kana karışmasını engellediği yönünde sonuçlara sahiptir.

Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan bir diğer araştırmada ise yeşil çayın tip 2 diyabeti olan hastalarda insülin duyarlılığını arttırdığı belirlenmiştir.

Bu araştırmalar şeker hastalarının yeşil çayın bazı özelliklerinden faydalanabileceğini ortaya koymakla birlikte, yeşil çayın aşırı tüketiminin de bazı yan etkileri olduğu unutulmamalıdır. Örneğin bir bardak kahvenin neredeyse yarısı kadar kafein içeren yeşil çay uykusuzluğa ve tansiyona neden olabilir. Şeker nedeniyle düzenli olarak ilaç kullananların yeşil çay içmeye başlamadan önce ilaçlarla etkileşimi ve olası yan etkileri hakkında bilgi almak için doktora danışmaları gerekmektedir. Yeşil çay mide asidi üretimini arttırdığı için ülseri ve reflüsü bulunanlara önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir