Yeşil Çayla Zayıflama

Genel

Piyasada zayıflama vaadiyle satılan pek çok ürün satılıyor ve bunların önemli bir kısmının aslında zayıflatıcı bir etkisi bulunmuyor veya gerçekten kilo vermeye yardımcı olanların da kaybedilen kiloya etkisi %1-2’nin üzerine çıkamayacak kadar az.

Yeşil çayla zayıflama hakkında pek çok dergide, gazetede ve internet sitesinde olumlu yorumlar okumuş olabilirsiniz ancak, aldığınız kaloriyi harcadığınız kaloriden az tutmadan ve düzenli olarak egzersiz yapmadan zayıflamak maalesef mümkün değil.

Yeşil çay; diyet yaparken gün içinde kaybettiğiniz enerjiyi tekrar kazanmanıza ve metabolizmanızı bir miktar hızlandırarak ekstra kalori yakmanıza yardımcı olabilir fakat tek başına kullanıldığında zayıflatmaz.

Yeşil Çayın Zayıflamaya Etkisi

Siyah çayla aynı bitkinin yapraklarından üretilen ancak fermente edilmediği için siyah çaya oranla daha faydalı olan yeşil çayın zayıflamaya etkisi içerdiği kafeinle metabolizmayı hızlandırması ve yağ yakımını teşvik etmesidir.

Aynı zamanda antioksidan bakımından zengin olan yeşil çay, özellikle obezlerde kilo kaybı üzerinde etkilidir.

Yeşil çayla ilgili yapılan araştırmalarda bu çay içinde bulunan bir antioksidan olan “epigallocatechin 3-gallat” veya diğer adıyla “EGCG”nin belirli bir beslenme programı uygulayanlarda kilo vermeyi hızlandırdığı tespit edilmiştir.

Yeşil çayla kilo verme alanında yapılan çalışmaların sayısı oldukça az olmasına karşın pek çok bitki uzmanının ve yeşil çayı düzenli olarak içenlerin görüşü, yeşil çayın iştahı bastırmak için kullanılabileceği yönünde.

  • Yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak ekstra kalori yakılmasını sağlar
  • Yağ yakımını teşvik eder
  • Özellikle aşırı kilolularda etkilidir
  • Verilen kiloların geri alınmasını engellemez
  • Tek başına kilo verdirmez
  • Antioksidan bakımından zengindir
  • Enerji verir

Nasıl Kullanmalı?

Her bitkisel üründe olduğu gibi yeşil çayın tüketiminde de aşırıya kaçılmamalı. Kararında ve kontrollü olarak yeşil çay içmenin bilinen bir yan etkisi bulunmuyor.

Eğer yeşil çayı kilo verme amaçlı olarak kullanıyorsanız dengeli ve besin değeri yüksek gıdalardan oluşan bir diyet programıyla birlikte kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Diyet sırasında yapılacak düzenli egzersiz programı hem kilo vermenize hem de vücudunuzun şekillenmesine yardımcı olacaktır.

Yeşil çayı çay formu dışında takviye veya özüt olarak tüketecekseniz olası yan etkilerinden korunmak için doktorunuza danışmalısınız. Uzmanların önerdiği kullanım şekli sabah kahvaltısında 1-2 bardak ve öğle yemeklerinden sonra 1’er bardak tüketilmesidir.

Yan Etkileri

Birincisi 1 bardak yeşil çay neredeyse 1 bardak kahvenin yarısı kadar kafein içerir. Yani çarpıntınız varsa veya kahve size çarpıntı yapıyorsa yeşil çayı çok dikkatli tüketmelisiniz. Ayrıca gece saatlerinde içilen yeşil çay uykunuzu kaçırabilir ve uyku kalitesini düşürebilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde yeşil çay içilmesi önerilmemektedir. Kan inceltici, kalp, tansiyon ve depresyon ilacı kullananların yeşil çay tüketmesi önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir